ویژگیهای یک کارآفرین موفق

ویژگیهای یک کارآفرین موفق

کارآفرین موفق

سالهای بسیار زیادی است که محققان در حال بررسی روی ویژگیها و نکاتی هستند که کارآفرینان موفق را از دیگران متمایز میکند.هر سال به تعداد این پژوهش ها اضافه می شود.در همین دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران پایان نامه های بسیار زیادی وجود دارد که بر روی ویژگیهای یک کارآفرین موفق تحقیق کرده اند.

عموم این تحقیق ها کارآفرینان موفق را از دو منظر بررسی می کنند.

۱-ویژگی شخصیتی کارآفرین موفق.

۲-ویژگی رفتاری کارآفرینان.

به نظر من تحقیق کردن در این حوزه بسیار اثر بخش است،اما مهم تر از تحقیق،نحوه استفاده ما از نتایج آن است.آیا دستاوردهای این تحقیق ها تا بحال باعث شده که در افراد مختلف انگیزه شروع یک کسب وکار ایجاد بشود؟دانشجویان و اساتید در دانشگاههای مختلف کشور زمان زیادی را به تحقیق و بررسی اختصاص می دهند،اما هیچکدام دنبال این نیستند که از این تحقیقات به طور علمی استفاده شود.

عمده ویژگیهای مشترک کارآفرینان موفق عبارتند از:

۱-مثبت اندیشی

تحقیقات نشان می دهد که عمده کارآفرینان موفق مثبت اندیش هستند.فردی مثل استیوجابز،بیل گیتس یا ریچارد برانسون از ویژگی مثبت اندیشی بهره مند بوده اند.مثبت اندیشی در کسب وکار یعنی اینکه بر روی راه حل یک مشکل متمرکز شویم.بطور مثال برادران محمدی در دیجی کالا،بعد از ایجاد مشکل در خرید یک دوربین دنبال حل مشکل رفتن و امپراطوری خود را بر همین اساس، بنا کردند.

مثبت اندیشی یعنی روی نکته مثبت هر اتفاقی متمرکز شویم.از کلامی که در زندگی روزمره از آن استفاده میکنیم تا تمام عادت های ما می تواند در مثبت اندیش بودن یا منفی نگر بودن ما تاثیر بگذارد.

۲-میل به موفقیت

حتمن با افرادی سر وکار داشته اید که دوست دارند در هر حیطه ای موفق باشند،کسانی که حتی در یک بازی منچ هم تمام تلاششان را می کنند تا برنده شوند،دانش آموزانی که وقتی میخواهند در کنکور شرکت کنند،برای رسیدن به یک رتبه تک رقمی برنامه ریزی می کنند.

در اصطلاح این افراد توفیق طلب هستند،بیشتر کارآفرینان موفق به طور ناخودآگاه میل به موفقیت دارند.آن ها دوست دارند که تمام پتانسیل خودشان را شکوفا کنند و وضعیت خودشان را بهبود بدهند.

۳-ریسک پذیری

هر کار جدیدی که قرار است انجام بشود،ریسک دارد.حتی وقتی قرار است از یک طرف خیابان به طرف دیگرش حرکت کنید،این احتمال وجود دارد که فردی با حالت غیر عادی با شما برخورد کند.بنابراین طبیعیست که شروع هر کسب وکاری توام با ریسک باشد.کارآفرینان عموما ریسک می کنند اما این به معنای تنها ریسک مالی نیست.می توان روی زمان ریسک کرد.کارآفرینان موفق بیشتر از دیگران ریسک پذیر هستند.

۴-خلاق بودن

بعضی ها خلاقیت را بسیار پیچیده تعریف می کنند، به نظر من کارآفرینان موفق تنها کمی با دیگران تفاوت دارند،آن ها دوست دارند که بر خلاف جریان آب شنا کنند.البته بعضا پیش می آید که بعضی ها با کپی کردن یک ایده دیگر توانسته اند بسیار موفق شوند.در دوره خلاقیت و ایده پردازی به طور مفصل آموزش داده ام که چگونه می توان خلاق بود و ایده تولید کرد.

۵-شکست ناپذیری

بیشتر کارآفرینان موفق اعتقادی به شکست خوردن ندارند،آن ها به جای شکست از واژه تجربه استفاده می کنند.خیلی بعید است که یک فرد در همان کسب وکار اول به بالاترین میزان موفقیت برسد. مسیر پیش رو ممکن است پر از چالش و شکست باشد.من به شخصه تجربه بارها تجربه جدید را داشته ام و اکنون به این سطح رسیده ام.

۶-مرکز کنترل درونی

حتمن افرادی را میشناسید که بابت هر اتفاقی که در زندگیشان میفتد دیگران را مقصر می دانند و کمتر پیش می آید که اعتقاد داشته باشند که خودشان هم در وضعیت فعلیشان سهیم هستند.کارآفرینان نابغه اول از خودشان شروع می کنند و اعتقاد دارند که خودشان مسئول خلق خود هستند.حتی اگر کمترین میزان حمایت هم داشته باشند،باز با تکیه بر توانایی خودشان می توانند به موفقیت برسند.

۷-استقلال طلبی

چقدر زندگی شما وابسته به دیگران است؟نقش پدر و مادر یا مدیرتان در زندگی شما چقدر است؟بیشتر کارآفرینان تمایل دارند که خودشان مستقل عمل کنند و تمایل ندارند که دیگران برای آن ها تصمیم بگیرند.

البته می توان به این ۷ ویژگی،ویژگیهای بسیار زیادی اضافه کرد.اما باید در انتها بگویم حتی اگر تمام این ویژگیها را ندارید،مطمئن باشید می توانید تمام این صفات را در خود ایجاد کنید.نگران نباشید ما در این مسیر همراه شما هستیم.

 

درباره ی مجید رشیدی

مجید رشیدی هستم،از کودکی به 2چیز علاقه بسیار زیادی داشتم،کارآفرینی و آموزش دادن، ترکیب این دو علاقه تبدیل‌شده به موسسه ثروت سازان.در این موسسه سعی میکنم تمام آموزش‌های لازم برای راه اندازی و به موفقیت رساندن کسب وکارها را آموزش بدهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 2 =