پیشرفت را به کسب و کار خود تزریق کنید

توسعه – اگر به دنبال پیشرفت و توسعه ی کسب و کار خود هستید لازم است با آگاهی کامل اقداماتی در جهت پیشبرد هدفتان انجام دهید. مدیران موفق همواره به دنبال رشد و توسعه کسب و کار خود هستند و وقت خود را برای نقد از اوضاع اقتصادی کشور و شکایت از دولتمردان هدر نمیدهند. تنها چیزی که در کسب و کارتان بسیار مهم است موفقیت ، توسعه ، پیشرفت و رشد روز افزون است. لطفا از هدف حقیقی فاصله نگیرید و طفره نروید.

به منظور رشد و توسعه ی سریع کسب و کارتان اقدامات کلیدی زیر را مد نظر قرار دهید :

  • سیستم سازی : سیستم مجموعه ای از عناصر است که برای یک خروجی مطلوب به صورت هماهنگ فعالیت میکنند. مدیر هر کسب و کار باید بتواند سیستمی بسازد که بدون دخالت خود کارها به خوبی پیش رود و درآمد قابل توجهی تولید کند.یک مدیر خوب باید همواره بر سیستم سازی کارا تمرکز کند و در حهت تحقق یک سیستم هماهنگ و کارآمد تلاش کند. از خود این سوال کلیدی را بپرسید: آیا اگر به یک مسافرت یک هفته ای بروم کارها خوب پیش میرود ؟ اگر جوابتان مثبت است و از پاسخ خود اطمینان دارید باید به شما تبریک گفت چون سیستم خود را درست شکل داده اید ولی اگر پاسختان منفی است بهتر دست به کار شوید و به سیستم خود سر و سامان دهید. اگر بتوانید درست سیستم سازی کنید دیگر نیازی به صرق زمان برای سرکشی ، نظارت  و نظم دادن به زیر مجموعه های  خود ندارید .
  • برگزاری جلسات منظم با کارکنان : سعی کنید همواره در شرکت خود جلساتی برگزار کنید که کارکنان بتوانند ایده و نظرات و انتقادات خود را در آن به اشتراک بگذارند و به رشد کسب و کار شما کمک کنند. بسیاری از مدیران به اشتباه فکر میکنند بهترین ایده ها همواره از جانب افرادی است که خارج از کسب و کار آنها هستند در صورتی که همیشه بهترین نظرات از جانب اعضای خود سیستم است که به طور موثری با سیستم کار کرده اند و در جریان کم و کاستی های آن هستند.
  • تمرکز بر بازاریابی : بازاریابی از آن دسته کارهایی است که مدیران به شدت تمایل دارند آن را به دیگران واگذار کنند و از انجام آن گریزان اند. این در حالیست که بازاریابی از آن کارهایی است که مدیر هر کسب و کار شخصا خودش باید آن را بر عهده بگیرد ؛ همانطور که پیتر دراکر میگوید : این کار اصلا قابل واگذاری نیست و مدیران خود باید این وظیفه را بر عهده بگیرند. بازاریابی کار پر خطری است و هیچ گاه نمیشود با اطمینان از نتیجه ی آن سخن گفت. در بازاریابی حتما باید بازگشت سرمایه را مورد توجه قرار داد . بهتر است کار بازاریابی را با بروشور و کارت ویزیت شروع کرد و کم کم بر رفتار تک تک کارمندان کار کرد . از رسانه ها برای کسب شهرت غافل نشوید و برای تهیه لیستی از مشتریان رویایی خود نیز اقدام فوری به عمل آورید.
  • استخدام و حفظ افراد خارق العاده : در جذب نیرو همواره بر استخدام  افراد مستعد و مناسب اهتمام ورزید و در مقابل هراسی از اخراج نیرو های نا مناسب نداشته باشید چون تنها هدف شما پیشرفت کسب و کار است. به افراد ویژه و خارق العاده توجه مخصوص داشته باشید و سعی کنید آنها را در اختیار خود نگه دارید. در استخدام و اخراج کارکنان تنها منافع کسب و کارتان را در نظر بگیرید و از کنار افراد با استعداد و کارآمد به سادگی عبور نکنید.
  • ترسیم چشم انداز : چشم انداز از سه بخش هدفی چشم گیر ، ارزش های واضح و تصویری روشن از اینده تشکیل شده . چشم انداز ایجاد انگیزه می کند تا برای رسیدن به هدف از هیچ تلاشی دریغ نکنید. در یک سیستم بسیار مهم است که تمام اعضا یک چشم انداز را دنبال کنند تا همگی همسو و هماهنگ با یکدیگر برای نیل به هدف فعالیت کنند.
  • رهبری و هدایت در کسب و کار : سعی کنید در مسند مدیر به شکلی رفتار کنید که الگوی بی نظیر رفتاری و کاری برای کارکنان خود باشید . از مهمترین کارهای شما به عنوان مدیر دادن روحیه و انگیزه به دیگر اعضای سیستم جهت هدف مشترکتان است. روابط دوستانه و در عین حال منظم و جدی با کارکنان خود برقرار کنید و به تاثیر به سزایش شک نکنید.

درباره ی مهتاب معصومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − یک =