چالش های کار آفرینی را بشناسید

چالش های کار آفرینی را بشناسید – جوامع امروزی برای توسعه ی فعالیت های کارآفرینان نیازمند نهادینه نمودن فرهنگ کارآفرینی هستند. مهم ترین نقش کارآفرینی، نوآوری است که به معنای ایجاد سازگاری و هماهنگی متقابل بین بخش های مختلف می باشد که این امر از طریق القای فرهنگ کارآفرینی تجلی می یابد. کارافرینان محور توسعه ی اقتصادی بوده و با تخریب روش ناکارآمد قبلی و جایگزین آن با روش بهبود یافته و کارآمد به نظام اقتصادی پویایی و حیات میبخشند.

لزوم توجه به کارآفرینی در این روزها این است که کارآفرینی امروزه به عنوان یک راهبرد اثربخش برای توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورها شناخته شده . توسعه ی کارآفرینی فرایندی پیچیده ، بلند مدت و فراگیر است به طوری که امروزه به استراتژیک ترین و مهمترین ابزار اقتصادی توسعه  جوامع تبدیل شده.

هرچند امروزه کارآفرینی با موانع و چالش هایی روبروست ولی رفع این موانع غیرممکن نیست. بد نیست چالش های کار آفرینی را بشناسید

بر اساس مطالعات انجام شده در خصوص کارآفرینی و موانع آن اهم موانع ایجاد و توسعه آن را به شرح زیر می توان بیان نمود:

-انجماد فکری و عدم پذیرش تغییر:

اکثر افراد در برابر تغییرات مقاومت می کنند. این مقاومت در برابر تغییرات (چه سازمانی و چه فردی) از یکسو امری مثبت است چرا که موجب ثبات و پایداری و قابلیت پیش بینی رفتارهای آینده می گردد اما از طرفی می تواند باعث  تعارض و دوگانگی و اختلاف شود. کارآفرینی فعالیتی پویا و درحال رشد است لذا مقاومت در برابر تغییرات انجماد فکری فرد یا سازمان را به همراه خواهد داشت.

-رخوت اجتماعی و ایده آل گرایی به جای عمل گرایی:

جامعه ایرانی به عنوان یک جامعه ی ایده آل گرا شناخته می شود. وقتی انسان یک شخصیت آرمانی را به عنوان الگوی ذهنی خود قرار می دهد که فرسنگ ها از او فاصله دارد، در حقیقت ارزش قدم های خود را حس نمی کند و حس موفقیت در او پیدا نمیشود. وقتی الگو دست نیافتنی باشد انگیزه ی حرکت به سوی هدف به شدت کاهش می یابد.

-ترس و روحیه ی محافظه کاری و عدم ریسک پذیری:

متأسفانه افراد به دلایلی همچون ترس از دست دادن موقعیت و جایگاه فعلی ، ورشکستگی ، مورد سرزنش قرار گرفتن و مغایرت برخی ایده ها با سنت ها و اعتقادات جامعه از فعالیت های کارآفرینانه اجتناب می نمایند

-عدم شناسایی و استفاده ی صحیح از منابع انسانی:

نیروی انسانی بدون توجه به مهارت ها و تخصص و صرفاً بر اساس نیازهای واحدها به کار گماشته می شود. این امر باعث کاهش بهره وری و همچنین مانعی برای کارآفرین و کارآفرینی قلمداد می شود.

-موانع قانونی توسعه ی کارآفرینی:

قوانین و مقررات پیچیده ی بانکی ، مالیاتی ، کار و تجارت ، گمرکی ، شهرداری ، صادرات و واردات و ثبت شرکت ها باعث شده افراد کمتر به سمت کارآفرینی جذب شوند.

-عدم وجود مکانیزم لازم جهت گسترش و حمایت  از کارآفرینی در سازمان های دولتی :

با توجه به اینکه همیشه تعداد افراد خلاق کمتر از تعداد اجراکننده طرح است ، بازهم با این حال مکانیزم و شرایط لازم برای پرورش و حمایت خلاقیت کارآفرینان تازه کار وجود ندارد و گاها ایده خلاقانه ی آن ها در نطفه خفه میشود.

چالش های کار آفرینی را بشناسید

مقاله های دیگر ثروت سازان را مطالعه بفرمایید

درباره ی مهتاب معصومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + نوزده =