چه منابعی هویت برند را تبیین می کنند؟

برند های قدرتمند، توانائی بهبود عملکرد کسب و کار را دارند. بهترین رهیافت شناخت درونی یک برند، از راه علائم هویتی آن صورت می گیرد.
از جمله منابع هویت نام تجاری (برند) می توان به موارد زیر اشاره نمود:
(مقالات مرتبط را مطالعه نمایید)

محصول :

محصول نخستین منبع هویت هر نام تجاری است و شامل هر چیزی است که مشتری به منظور ارضای نیازهای خود به آن روی می آورد مفهوم اساسی و بنیادی در بازارهای رقابتی امروز، در جاییکه نقش  برندها، متمایز نمودن محصولات جهت ایجاد ارزش برای مالکان نام تجاری است، تمایز برند است .نظر به ماهیت قابل مشاهده ویژگی های محصول و ارتباط نزدیک آن با تمایز محصولات و برندها، درک ماهیت قابل مشاهده تمایز محصولات برندهای رقیب بسیار مهم است.
زمانی که مدیران تنظیم هویت برند را مورد توجه قرار می دهند،ویژگی ها و خصیصه های قابل مشاهده محصولات برندگذاری شده، برای کمک به هنر ایجاد هویت برند و اینکه هویت برند حاوی ویژگی های محصول و تداعی های مرتبط با آن شود، می تواند مورد استفاده قرار گیرد. از آنجا که محصولات دربردارند (دربرگیرنده) برندها می باشند، در مواقعی که مشتری به ویژگی های ظاهری محصول توجه دارد، ویژگی های قابل مشاهده محصول، به عنوان منابع اطلاعاتی مؤثر و با نفوذ درباره هویت برند هستند.

قدرت اسم:

اسم، یکی از قدرتمندترین منابع هویت هر نام تجاری است. اسم یک برند ، غالبا دلالت بر نیات آن دارد. این امر در مورد اسم هایی که به ویژه برای انتقال برخی ویژگی های معین انتخاب می شوند، هم از دیدگاه عینی و هم ذهنی بسیار مشهود استآنچه که در مورد اسم برند  باید مورد توجه قرار داد این است که:
یک اسم، نظیر یک هویت، باید مدیریت شود. برخی از اسامی ممکن است دو معنی داشته باشند، هدف یک برنامه ارتباطی آن است که معنای مورد نظر را برساند.

ریشه های جغرافیایی و تاریخی:

به باور تعدادی از کارشناسان و صاحب نظران دنیای برند، ریشه های جغرافیایی و تاریخی برند ها نیز یکی از منابع هویت هنر برند  است. نام آب معدنی دماوند، تداعی کننده بزرگ ترین کوه ایران و نمادی از آزادگی و سربلندی است.
این شرکت با نام گذاری این نام بر روی محصول خود، در واقع از ریشه های جغرافیایی و تاریخی ملت ایران استفاده کرده است. در بحث صادرات و برندهای ملی، ریشه های تاریخی و جغرافیایی، یکی از مهم ترین فاکتورهای منابع هویت برند است.

لوگو:

لوگوی شرکت یا لوگوی محصول به عنوان پرچم شرکت یا محصول، می تواند موجب تمایز، به یادماندن شرکت یا محصول باشد و نیز می تواند ارزشی را که نام جاری نماینده و نمایانگر آن است را منتقل نماید.


چهار عامل زیر بر قدرت نام های تجاری تأثیرگذار است:
احساس تعلق و نزدیکی: این ویژگی به این معنی است که افراد با ذکر عبارت هایی نظیر “من این نام تجاری را دوست دارم” و ” این نام تجاری برای من جذاب است” به نام تجاری مورد نظر ابراز علاقه می کنند.
چالش گری: نام تجاری که قواعد و رفتارهای سنتی رایج را به چالش کشانده و موجی از تغییر را در جامعه ایجاد می نماید. در مورد نام های تجاری قدرتمند، مصرف کنندگان با جمله هایی نظیر ” این نام تجاری به تدریج جای خود را باز می کند” و ” این نام تجاری، روند تحولات جدیدی را در بازار به وجود می آورد” موافقت خود را اعلام می کنند.
شهرت: معروف ترین نام تجاری در یک رده محصول. نام تجاری زمانی از شهرت برخوردار است که تعداد مصرف کنندگانی که با این نام آشنا هستند، زیاد و قابل توجه باشد. شیوه های تحقیقات و نظر سنجی های کمی نظیر Brandz می تواند میزان شهرت نام تجاری را بطور تقریبی محاسبه نماید. شهرت، یکی از مهم ترین ویژگی های قدرت نام تجاری است، اما برخلاف دو عامل دیگر، به تنهایی برای حفظ نام تجاری کافی نیست.
قیمت: نام تجاری که ارزش مناسبی را در ازای پول به مصرف کننده ارائه می دهد

 

درباره ی مهتاب معصومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − 3 =