یک کارآفرین به چه مهارت هایی نیاز دارد ؟

کارآفرینان برای اداره موفق یک کسب و کار به مهارت ها و دانش های گوناگونی نیاز دارند. توانایی در بکارگیری صحیح دانش کسب شده و استفاده از آن در اداره کسب و کار، نمایانگر سطح مهارت ها یک کارآفرین میباشد. این مهارت ها در کسب و کارهای گوناگون متفاوت هستند، چرا که کسب و کارها با یکدیگر تفاوت دارند و مسلم است که هر کسب و کاری به مهارت ها و دانش خاصی نیاز دارد. اما دانش و مهارت های خاصی در تمامی کسب و کارها مشترک است که عبارتند از :

  • تهیه یک طرح شغلی: طرح شغلی طرحی است که کسب و کار شما را توصیف میکند و به عنوان راهنمایی برای مدیریت آن به شمار میرود. در اکثر مواقع به هنگام قرض گرفتن پول برای سرمایه یا تقاضا از دیگران برای سرمایه گذاری، طرح شغلی بسیار مؤثر است.
  • کمک فنی: کمک گرفتن از افراد باتجربه و مؤسسات تخصصی میتواند دانش و مهارت های بیشتری را برای تصمیم گیری در اختیار کارآفرینان قرار دهد.
  • انتخاب نوع مالکیت: نحوه سازماندهی قانونی یک شرکت به نحوه مالکیت آن بستگی دارد. اگر مالک شرکت یک نفر باشد آن شرکت تک مالکی، و اگر دو یا سه نفر باشد آن شرکت شراکتی است. خط مشی یک شرکت سهامی توسط دولت تعیین میشود و به عنوان یک واحد قانونی و جدای از مالکان فعالیت میکند.
  • مکانیابی: مکان یک کسب و کار عامل بسیار مهمی است که میتواند موفقیت یا شکست یک شرکت را رقم بزند. بنابراین مالک یک کسب و کار کوچک باید محل مناسبی را برای استقرار شرکت انتخاب کند.
  • جذب سرمایه: اینکه از کجا پول لازم را برای راه اندازی و اداره یک کسب و کار فراهم کنید از اهمیت بسزایی برخوردار است. جذب سرمایه بسیار مهم است به طوری که اگر نباشد ممکن است کارها به درستی پیش نروند.
  • مدیریت کسب و کار: مدیریت خوب کلید موفقیت است. یک کار آفرین باید مدیر خوبی نیز باشد. مدیران باید برای نحوه کار شرکت برنامه ریزی کنند، کارمندان و منابع را سازماندهی نمایند، کارمندان را هدایت کنند و کار آنها را کنترل و ارزیابی نمایند.
  • تبلیغ کسب و کار: اطلاع رسانی به مصرف کننده در مورد کالاها یا خدماتی که شرکت ارائه میدهد کمک خوبی به مشتریان جهت تصمیم گیری برای خرید است و این هدف اصلی تبلیغات میباشد.
  • مدیریت فروش: برای جذب مشتریان جدید و نگهداشتن مشتریان قدیمی لازم است از اصول مناسبی برای فروش پیروی کنیم. اگر شرکتی نتواند کالاها یا خدمات خود را به فروش برساند، نمیتواند سوددهی داشته باشد و در نتیجه ورشکست میشود.
  • مدیریت امور مالی: مدیریت امور مالی برای رشد و سوددهی شرکت ضروری است که شامل مطالعه و تحلیل صورت حساب مالی و استفاده از اطلاعات بدست آمده برای تعیین نقاط ضعف و قوت شرکت است. صورت حساب های مالی اطلاعات مورد نیاز برای برنامه ریزی و اقدامات ضروری را فراهم میکنند.
  • مدیریت اعتبار مشتری و وصول وجه: مالکان کسب و کار اغلب باید اعتبار مشتری را قبول کرده و به او نسیه بدهند تا فروش داشته باشند. اما از طرفی پرداخت وجوه نباید آنقدر به تأخیر بیافتد که سرمایه را به خطر اندازد و هزینه وصول افزایش پیدا کند. بنابراین باید اعتبار مشتریانی در نظر گرفته شود که از سوابق مالی خوبی برخوردار هستند. ضمناً منظور از وصول، روش یا برنامه زمانی دریافت وجه میباشد.

درباره ی مهتاب معصومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + شش =