کدام عوامل در ذهن کارآفرین سبب شکست کسب و کار میشود ؟

برخی عوامل هستند که نمود خارجی ندارند و تنها در ذهن کارآفرین هستند و شکست کارآفرینان را سبب میشوند.
عواملی که باعث شکست کارآفرینان میشود شامل :

 •  خوش بینی و بدبینی : 
  خوش بینی یعنی وقتی احتمال موفقیت کاری مثلا ۳۲ درصد است، آن را ۱۲۲ درصد فرض کنیم و بدبینی یعنی وقتی احتمال موفقیت کاری مثلا ۳۲ درصد است آن را ۱۲ درصد فرض کنیم. هم خوش بینی و هم بدبینی بیش از حد یک افت بسیار بزرگ برای کارآفرین است. خیلی از اوقات به دلیل بدبینی بیش از حد خیلی از مشکلات و موانع کوچک را بزرگ فرض می کنیم و بعضی از بررسی ها را ناقص فرض میکنیم ، به همین دلیل کار را آغاز نمی کنیم و آن را رها می کنیم. در حالی که ممکن است وقتی وارد کار شویم خیلی از این مشکلات خود به خود حل شوند.

شکست کارآفرینان

 • اعتماد به نفس بیش از حد :
  کارآفرینان به خاطر اعتماد به نفس خود، شهرت دارند. آنها بر این باور هستند که می توانند انتظاراتی را که از آنها هست، برآورده کنند. به عبارت دیگر، آنها امکان موفقیت خود را بیش از آن چیزی که هست، در نظر می گیرند. اعتماد به نفس بیش از حد در حوزه کارآفرینی می تواند یک دام بسیار بزرگ باشد. کسی که تجربه خلبانی دارد احتمال خطا در او بیشتر است زیرا اعتماد به نفسش بالاتر رفته است، کسی که اعتماد به نفس بیش از حد دارد احساس می کند که خودش به تنهایی می تواند کارهایش را انجام دهد که در حوزه ی کارآفرینی یک اشتباه بزرگ محسوب میشود و میتواند سبب شکست کارآفرینان شود.
 • اعتقاد به کمیابی منابع : 
  یکی دیگر از دلایل شکست کارآفرینان اعتقاد به نبود منابع است. یعنی اینکه فرصت برای همه نیست، امکان برای همه نیست، شانس برای همه نیست، ایده به اندازه کافی نیست، وقت به اندازه کافی نیست. بعضی ها فکر می کنند که دنیا منتظر مانده برای ایده ی آن ها، و ایده را هر جا بگویند ممکن است از دستشان برود. ما قبول داریم، ایده تا جایی باید محافظت شود، هر ایده ای را هرجایی نباید گفت. ولی تصور اینکه من یک ایده دارم و این ایده قرار است دنیای من را عوض کند و اگر این ایده را دیگران بفهمند ممکن است دیگر هیچ ایده ای نداشته باشم، تصوری اشتباه است.
 • قرار است خیلی کارکنم تا بازنشستگی خوبی داشته باشم :
  یکی دیگر از دلایل شکست کارآفرینان این است که بعضی ها فکر می کنند کارآفرینی یعنی حمالی، یعنی خود را کشتن. الان زیاد کار کنند که در زمان بازنشستگی لذت ببرند. اما در ایران متاسفانه نیمی از افراد قبل از اینکه به سن بازنشستگی برسند می میرند. لذت امروز را به فردا نیندازید. کاری را آغاز کنیم که در حال حاضر برای ما لذت داشته باشد. دقت کنیم که، مسیرمان باید لذت داشته باشد نه هدفمان.
 • دلایلی که به دام میمون مشهور است : 
  دلیل دیگر با عنوان دام میمون وجود دارد یک نارگیل را سوراخ می کنند، داخلش را خالی می کنند، یک گردو داخل آن می گذارند. میمون دستش را داخل نارگیل می کند و وقتی که می خواهد گردو را بیرون بیاورد دستش را مشت می کند و دست مشت شده از آن سوراخ بیرون نمی آید. اگر گردو را رها کند می تواند دستش را بیرون بیاورد اما احساس می کند که گردو را از دست می دهد به همین دلیل گیر می کند و شکارچیان به روش های مختلف آن ها را به دام می اندازند. میمون باید بداند که بعضی جاها باید گردو را رها کند تا خود را نجات دهد. بعضی ها یک چیز کوچک را دست خودشان می گیرند بعد در یک پروژه ی بسیار بزرگ گرفتار می شوند. کارآفرینان این مشکل را با پول دارند. می خواهند که هزینه نکنند. هزینه نمی کنند و پول را در دست خود نگه می دارند و دستشان را مشت می کنند. فکر می کنند که فقط باید ایده داشته باشند ؛ اگر صبر کنند ایده خودش رشد می کند. در حالی که این چنین نیست، ایده جدای از وقتی که می خواهد جدای از تلاشی که می خواهد،برای رشد پول هم می خواهد.

شکست کارآفرینان

 • عشق به کار یا عشق به همکار :
  توجه به اهداف به جای توجه به مردم در رسیدن به موفقیت کاملا مشهود است. البته نمی توان گفت که کارآفرینان نسبت به مردم بی تفاوت هستند. بلکه باید گفت که آنها احتمالا کارهایی را که باید انجام شوند در اولویت قرار می دهند و کسانی که این کارها را انجام می دهند در جایگاه بعدی قرار می گیرند. کارآفرین موفق افراد را براساس قابلیت هایشان انتخاب می کنند و روابط شخصی را مالک قرار نمی دهند
 • عجله : 
  گاه در داوری های علمی یا تصمیمات خود عجله می کنیم ؛ و صرفا با فراهم آوردن اطلاعاتی اندک درباره یک موضوع، به نتیجه گیری می پردازیم . گاها کارآفرین  فکر میکند که همه جوانب مسئله را می داند و به آنها احاطه کامل دارد و هیچ نکته ای باقی نمانده است . کمترین آفت عجله این است که مانع درک درست موضوع می شود. کارآفرین باید به جای شتاب زدگی همه جوانب را بسنجد و هیچ موردی را جای نگذارد. کارآفرین زمانی موفق می شود که اشتباهاتش کمتر باشد؛ یعنی همه چیز را به دقت بررسی کرده باشد. و زمانی می تواند همه چیز را به دقت بررسی کند که صبر و بردباری پیشه کند. حتی در صورت نتیجه بخش نبودن کارشبهتر است که راه نادرست را به دیگران نشان می دهد.

درباره ی مهتاب معصومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + نه =