۷ باور اشتباه سرمایه گذاران

  1. باور داشتن به این موضوع که برای بدست آوردن بازده های بیشتر، باید حرکت بعدی بازار را پیشبینی کرد. (واقعیت: سرمایهگذاران بسیار موفق در پیشبینی حرکت بعدی بازار، هیچگونه برتری نسبت به من یا شما ندارند.)
  2. باور «مشاور»: اگر من نمیتوانم بازار را پیشبینی کنم، حتماً شخصی هست که بتواند این کار را انجام دهد ـ تمام کاری که باید انجام دهم، پیدا کردن آن شخص است. (واقعیت: اگر شما بتوانید واقعاً آینده را پیشبینی کنید، آیا آگاهی خود را از روی پشت بام ها به همه اعلام میکنید؟ یا آنرا به هیچکس نمیگوئید با ارائه درخواست خرید به شرکت کارگزاری و انجام معامله پول زیادی بدست میآورید؟ الاین گارزارلی، یک تحلیلگر تکنیکال ناشناس بود که در ۱۲اکتبر ۱۹۸۷ ،فروپاشی مالی قریب الوقوعی در بازار سهام را پیشبینی کرد. این پیشبینی دقیقاً یک هفته پیش از دوشنبه سیاه اکتبر بود ) 
  3. باور به  این موضوع که اطلاعات داخلی راه بدست آوردن پول کلان میباشد. ( واقعیت:  منبع مورد علاقه وارن بافت، ثروتمندترین سرمایه گذار دنیا  برای کسب رهنمود هایی برای سرمایه گذاری، معمولاً به طور مجانی در دسترس است: گزارشات سالیانه شرکتها! )
  4. تنوع بخشی . (واقعیت: سابقه خیره کننده ثروت مندان بزرگ ، از تشخیص تعداد محدودی سهم های برجسته ـ و سپس سرمایه گذاری کلان تنها در همین چند شرکت، ناشی می شود.)
  5. باور به این موضوع که برای بدست آوردن سود های بزرگ باید ریسک های بزرگ انجام داد. (واقعیت: همچون کارآفرینان، سرمایه گذاران موفق نیز به شدت مخالف ریسک هستند و هر کاری بتوانند انجام میدهند تا از ریسک اجتناب کنند و زیان را به حداقل برسانند. ولی نه بدان معنا که ریسک نکنند)
  6. باور داشتن به وجود یک «سیستم»: شخصی در جایی، سیستمی بوجود آورده است.  (واقعیت: این باور، یکی از پیامدهای باور داشتن کلام مشاور است ـ اگر یک سرمایه گذار بتواند تنها به سیستم یک مشاور دسترسی پیدا کند، قادر خواهد بود به همان میزانی که مشاور میگوید پول درآورد. آسیب پذیری منطقی گسترده در مورد این گناه نابخشودنی در سرمایه گذاری این است که چرا افرادی که سیستم های مربوط به معامله را میفروشند، پول خوبی بدست می آورند. )
  7. باور به اینکه شما می دانید در آینده چه چیزی رخ میدهد ـ و مطمئن بودن از اینکه بازار باید «بطور اجتناب ناپذیر»، درستی باور شما را اثبات کند. ( واقعیت: این باور یکی از ویژگی های عادی کسانی است که اشتیاق بیش از حدی به سرمایه گذاری دارند.)

دیگر مقالات ما را هم مطالعه نمایید

درباره ی مهتاب معصومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =