۱۰ نکته ی کلیدی پیرامون مدیریت برند

یکی از مهمترین جنبه های مدیریت برند گسترش برند است. به طول کلی در مدیریت برند به نکات کلیدی زیر دقت کنید :

  1. اگر فکر می کنید که واحد بازار یابی به تنهایی مسوول صیانت و حفظ برند سازمان است، سخت در اشتباهید: این یک فرا فکنی است! نباید برند را به دلیل اینکه توسعه و گسترش آنها از طریق تبلیغات و چاشنی های فروش و عالیم تجاری می باشد، تنها متعلق به واحد بازاریابی دانست. زمانی که هر یک از کارکنان خود را مالک برند سازمان بدانند و با آن زندگی کنند، ناخودآگاه برند با رفتار روز مره و زندگی آنها گره می خورد و متعاقبا این نگرش به مصرف کننده منتقل شده و دلیلی برای انتخاب شدن وجود خواهد داشت. باید تلاش شود که روحیه مشتری دوستی در تک تک پرسنل زنده شود تا برای مشتری خاطره خوبی بر جا بماند.
  2. رشد و موفقیت یک سازمان گاه منجر به غرور کاذب مدیران و نادیده انگاشتن محدودیت ها می شود که منجر به شکست در عرصه های دیگر می گردد: پایتان را به اندازه گلیمتان دراز کنید! موفقیت یک سازمان در یک عرصه را نمی توان پشتوانه ای برای موفقیت شرکت در عرصه و یا بازار های دیگری دانست. وال مارت فروشگاهی که به فروش کالاهای اساسی با قیمت نازل شهره بود و موفقیت چشم گیری هم داشت، ولی با رفتن به یک عرصه جدید که خلاف رسالتش بود شکست های قابل توجهی خورد، و حتی افرادی که قدرت خرید دارند را هم جذب نکرد چون از وال مارت انتظار جنس با قیمت ارزان می رود.
  3. اگر مدیران ارشد سازمان خودشان اعتقادی به ارزش های برند سازمان نداشته باشند و بدان متعهد نباشند، تکلیف کارکنان چیست؟ : احترام به برند را از مدیران ارشد شروع کنید. سازمان خانه یک برند است، برای خلق برند موفق باید از مبدا آن برند شروع کرد و صیانت از برند از مدیران رده بالای سازمان شروع می شود.
  4. این اعتقاد که کسب و کار بزرگتر لزوما بهتر است رد شده، تمایل به توسعه بی رویه می تواند آسیب جدی به تصویر شکل گرفته از برند وارد سازد : زیاده خواهی را کنار بگذارید ؛ تنها افزایش فروش برای شرکت عایدی بیشتری نخواهد داشت، بلکه افزایش فروش که با افزایش سودآوری و نرخ بازگشت سرمایه همراه باشد مفید خواهد بود و بزرگتر شدن یک شرکت بدون افزایش سودآوری بی تاثیر است.
  5. هر سازمانی با بحران و اتفاقات نا خوش آیند روبرو می شود، اگر نسبت به بحران ها بی تفاوت باشیم به شدت بر برند خود جفا کرده ایم : در شرایط بحرانی اتخاذ راهکار های مناسب و اطلاع رسانی صحیح می تواند اوضاع را تغییر دهد. یادمان باشد بی توجهی نسبت به بحران ممکن است شرکت را تا مرز نابودی پیش برد. سازمان مریض نیاز به درمان دارد.
  6. سادگی در تنوع محصول، در بازاریابی، در فعالیت های سازمان و… شما و مشتری را از سردرگمی نجات می دهد: سادگی باعث تقویت برند می شود. از پیچیدگی های بیهوده بپرهیزید.  یک پیام مناسب برای برند خود تهیه کرده ومحصولات و بازار هایی که از این پیام دور هستند را در بر نگیرید. زمانی که گسترش برند بیش از اندازه  باشد، ساده سازی کاهش قابل ملاحظه ای خواهد یافت. اینکه در زمان خرید کالایی خاص در بازاری خاص خریدار نام برند شما را به خاطر بیاورد خیلی مهم است، که در صورت ساده سازی از شانس بالایی برای انتخاب شدن برخوردارید.
  7. تنها بر برنامه های فروش کوتاه مدت که سود آنی را به همراه دارند تمرکز نکنید. برنامه های بلند مدت در دستور کار خود قرار دهید و از مسیر اصلی سازمان دور نشوید.
  8. در دنیای واقعی یک سازمان کوچک نیز می تواند دست به برند سازی بزند و آن را ارتقا بخشد. کسب و کار های کوچک نیز می توانند برند شوند. مثل کارهای سنتی و اقلیمی در کشور.
  9. گسترش برند به معنای ورود به حوزه ها و بخش های جدید است : اگر از خدشه دار شدن برند خوش نام خود برای اهداف جدید هراس دارید یک راهکار استفاده از برند جدید است. اگر جایگاه برند به صراحت درک نشود و محصول جدید ذهن مشتری را از محصول اصلی برند دور کند و وفاداری را کاهش دهد آنگاه گسترش برند نا مناسب است و موجب افت و سر در گمی پیام برند می شود. ممکن است در کوتاه مدت منافعی به دنبال داشته باشد اما در نهایت منجر به تضعیف و آسیب به برند می شود. برخی مواقع بهتر است که از نام های جدید استفاده کنیم. در موضوع گسترش برند با برنامه ریزی پیشروی کنید و به خاطر داشته باشید این موضوع بسیار حساس است. گسترش برند
  10. در کنار دنیای واقعی دنیای مجازی بسیار بزرگی در حال بزرگ شدن است که در صورت بی توجهی به آن خسارت جبران ناپذیری به برند شما وارد می شود.

درباره ی مهتاب معصومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =