بازاریابی الگویی

این نوع از بازاریابی با استفاده از ارزیابی گروهی از فرآیندهای سیستم بازاریابی و جایگاه  رقبا، عملکرد شرکت را بهبود میبخشد. بازاریابی الگویی از دهه ۷۰ میلادی در ژاپن شروع شده است. در این نوع بازاریابی از مزیت های کاری رقبا الگو برداری میشود تا در کار خود ایجاد توسعه کنیم. باید به این نکته توجه کرد که همواره باید چشم ها به سوی فعالیت های بازاریابی رقبا باز باشد و حضور موثر در بازار و موقعیت را مد نظر قرار داد.
حالت کنونی توسعه جهانی بازاریابی الگویی به سازماندهی تبادلات بین المللی، با توسعه های علمی و تکنولوژیک، فرهنگی و شناسایی ملی سازمان های تجاری کمک خواهد کرد. بازاریابی الگویی از واژه «BENCHMARK » گرفته شده است و به عنوان یک استاندارد برای نشان دادن عملکرد بهتر دیگران در انجام امور کاربرد دارد.
بر این اساس الگو برداری (Benchmarking ) روشی سیستمی است که سازمان ها به وسیله آن میتوانند فعالیت های خود را براساس بهترین صنعت یا سازمان اندازه گیری و اصلاح کنند؛ هدف از بازاریابی الگویی توسعه تئوری و تجربی تحقیقات بازاریابی است که روی موفقیت تجاری و اطمینان از توسعه قابل تحمل، تمرکز میکند. فرآیند بازاریابی الگویی شامل فعالیت هایی است که به یافتن و تخصصی کردن کارها و روش ها با کیفیت بالا  در توسعه ارتباطات امروز نسبت به گذشته کمک میکند. در پیاده سازی اصل بازاریابی الگویی، یک تیم از نمایندگان خدمات شرکت یا افراد متخصص از بیرون شرکت تشکیل میشود. این تیم استراتژی بازاریابی را با رویکرد مدیریت کیفیت، با استفاده از عناصر آمیخته ارتباطی و سودهای روابط عمومی و رویکرد های علمی درجهت حفظ ارتباط با شریک های تجاری توسعه میدهد . بازاریابی الگویی مفاهیم زیر را تبیین میکند :

Benchmarking عبارت است از جستجو برای یافتن بهترین تجربیات صنعت و یا خدمات برای رسیدن به بالاترین سطح عملکرد .
 Benchmarking عبارت است از توجه بیرونی بر فعالیت ها ، وظایف تخصصی یا عملیات داخلی یک موسسه به منظور اصلاح و بهبود مستمر .
 Benchmarkingیعنی مقایسه و ارزیابی خود با دیگران به منظور کشف تجربیات برتر آنها و جبران فاصله موجود .
Benchmarking عبارت است از یک فرایند پژوهشی دائمی که سازمان را به سمت بهترین شدن در مقایسه با رقبا سوق می‏دهد.
Benchmarking هم یک نگرش و تفکر زیربنایی است و هم یک ضرورت. دلیل اهمیت بازاریابی الگویی به شرح زیر است :
۱- رقابت جهانی و وجود شرایط رقابتی در بازار کار .
۲- پیشرفتهای سریع و قابل‌توجه در علم و تکنولوژی .
۳- پیشرفتهای سریع در تکنولوژی اطلاعات .
۴- پیشرفتهای قابل توجه و دایم دانش مدیریت .
۵- ضرورت رعایت استانداردهای کیفیت و تکامل طبیعی TQM (مدیریت کیفیت فراگیر) .

درباره ی مهتاب معصومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + نوزده =