• ورود کاربران
 • عضویت
 • استیو جابز

  استیو جابز

   برای آشنایی با زندگینامه ثروتمندان جهان به سایت ثروت سازان مراجعه کنید

  استیو جابز، موسس اپل

  با گسترش تکنولوژی درهای بسیاری برای فعالیت اقتصادی گشوده شد. تنوع در فعالیت اقتصادی بیشتر شد و همین امر باعث شد تا افراد خلاق بتوانند بهترین استفاده را از این وضعیت ببرند. اگرچه که در گذشته نوآوری در زمینه ایجاد سوپر مارکت و یا خرید و فروش املاک بود و خیلی ها با داشتن سرمایه ای از طریق این فعالیت ها به سود هنگفتی می رسیدند. اما امروزه صنعت IT و الکترونیک زمینه ای را برای افراد خلاق فراهم کرده تا بدون داشتن سرمایه زیاد و تنها با داشتن خلاقیت به موفقیت های بیشتری برسند.

  ما نیز نمونه ای از این افراد را کم و بیش دیده ایم که بیل گیتس در رأس آنهاست . یکی از این نمونه ها پی یر امیدیار اهل ایران است. در حقیقت خلاقیت در فضایی بازدهی دارد که کسی سد راه نوآوری و خلاقیت نباشد. و اگر چنین فضایی هم در کشور ایران وجود داشت ما شاهد کمتر فرار مغزها بودیم. یکی از کسانی که علاقه مندی مردم به موسیقی را با میل ا ستفاده از تکنولوژی نوین تلفیق کرده استیو جابز است که شرکتش دستگاهی به نام IPOD را به مردم جهان عرض می کند.

  IPOD یک دستگاه پخش کننده فایل های صوتی با ساخت MP3 است که توسط شرکت اپل کامپیوتر طراحی و عرضه می شود.

  با ورود IPOD به بازار، از سود فروش دیسکمن ها بسیار کاسته شد. در IPOD حافظه ای با نام Hard drive وجود دارد که به آن فضای بسیار زیادی برای ذخیره موسیقی می دهد. دستگاه های پخش موسیقی که از Flash memory  استفاده می کنند، به خاطر محدودیت فضا، توانایی رقابت با IPOD را ندارند. IPOD طوری طراحی شده است که می تواند فضایی معادل با 40 گیگا بایت را به کاربر خود ارائه دهد اما همان فضا در Flash memory فقط 512 مگا بایت  است. اگر چه ipod هایی وجود دارند که دارای فضای کمتری هستند. در اصل ipod ها هاردیسک قابل حمل هستند که قابلیت پخش موسیقی را دارند. 62 درصد فروش پخش کننده های موسیقی تا اکتبر 2004 برای ipod بوده است و با این حال هم چنان سید صعودی دارد. در حقیقت ipod ، 92 درصد از فروش پخش کننده های موسیقی در بازار آمریکا را تشکیل می دهد. در دهه 80 و 90 ، فروش ipod نسبت به  سونی واکمن بالاتر بوده است. در همان دوره توسط مردم جهان تقریباً 300 میلیون دستگاه سونی واکمن خریداری شده است .

  Ipod قابلیت پخش AAC/M4A و MP3 و WAV و ALFF و … را دارد. اما قابلیت پخش فایل های Real Audio را ندارد. در هر حال ساخت ipod در شرکتی بود که یکی از موسسان و مدیر اجرایی آن استیو جابز است.

  استیو جابز با ثروتی معادل 3/2 میلیارد دلار قطعاً از فروش رو به رشد ipod ها سرمایه ای بیش از این خواهد اندوخت.

  او در 24 فوریه 1955 متولد شد و در حال حاضر مالک بهترین شرکت به نام Apple Computer است. البته کامپیوترهای Apple  مانند ipod ها مشهور نیستند.

  او از پدری مصری و مادری آمریکایی به نام « جوان سیمپسون » در گریی بی واقع در ویسکانسین متولد شد. اما به سرعت « پول » و « کلارا جابز » وی را به فرزندی قبول کردند. او از دبیرستان Home sted High school واقع در کالیفرنیا فارغ التحصیل و پس از یک ترم تحصیل در کالج Read از آن جا خارج شد و با دوستش « استیو ورنیاک » شرکت Apple Computer را تأسیس کرد.

  Apple  یکی از رقبای اصلی IBM بود که در سال های اخیر توجه بیشتری به کامپیوترهای Apple شده است. جابز شرکت Next Computer را در سال 1985 تأسیس کرد و در سال 1997 پس از 12 سال دوری از شرکت Apple دوباره به این شرگت بازگشت. او در 31 جولای 2004 مورد عمل جراحی قرار گرفت تا غده سرطانی از لوزالمعده اش جدا شود. تیم کوک در زمان غیبت جابز مدیریت شرکت Apple را به عهده گرفت. Apple  شرکت Next را در سال 1996 با مبلغ 402 میلیون دلار خریداری نمود و بدین ترتیب جابز Apple را برای تأسیس Next در سال 1985 ترک کرد و دوباره به آن بازگشت. با خرید Next تکنولوژی این شرکت در ساخت کامپیوترهای Apple مورد استفاده قرار گرفت که حاصل آن محصولات MACOSX از شرکت Apple بود. با مدیریت جابز، فروش شرکت با معرفی محصول جدید اپل یعنی imac، سرعت بیشتری گرفت. نکته حائز اهمیت درباره جابز این است که حقوق سالیانه اش تنها یک دلار بود و از ا ین طریق نام خود را در کتاب رکوردهای گینس ثبت کرده است. بیشترین سودی که جابز دریافت می کند به خاطر داشتن سهام با ارزش شرکت است.

  هم اکنون تیم کوک Tim Cook مسئول عملیات روزمره شرکت های تحت مدیریت جابز است. سرمایه جابز در سال 2009 به میزان 4/3 میلیارد دلار محاسبه شد.

  او به عنوان رئیس شرکت Apple و مدیر عامل آن فعالیت می کند. او مدیریت مشترک والت دیزنی Walt Disney company را هم بر عهده دارد. جابز از ژانویه سال 2009 اعلام کرد که برای پاره ای از محاسبات مجبور است سمت خود را برای مدتی ترک کند و به این ترتیب با گرفتن مرخصی به  استراحت پرداخت.  

  برای دستیابی و کسب موفقیت در شغل خود به سایت ثروت سازان مراجعه کنید

  مطالب مرتبط

  نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

  captcha Refresh
  captcha Refresh
  روزبه زنگل گیاه:
  ۱۳۹۴/۰۲/۲۰
  illegal0 downvote0 | 0upvote

  استیو جابز با تلاش به موفقیت رسید ولی مهم این بود که راهش پیدا کردپاسخ

  به اشتراک بگذارید

  عضویت در خبرنامه

  باعضویت در خبرنامه از آخرین اخبار و تخفیف ها مطلع شوید.


  ایمیل خود را وارد نمائید